Florbal 3+1 pod širým nebem!

OPEN AIR CUP DOBRUŠKA 2016 – 3. ročník

Oba obhájci prvenství došli až do finále. V nájezdech ale měli více štěstí jejich soupeři

Vítězem třetího ročníku florbalového turnaje Open Air Cup Dobruška se stal tým IBK Nepijem, který ve skutečném vyvrcholení dvoudenních bojů pod širým nebem zdolal obhájce trofeje (J)elita ze střídačky až po samostatných nájezdech 5:4.

Také do finále ženského turnaje se probojovaly loňské vítězky. Odvézt putovní pohár podruhé za sebou na Brněnsko zabránily družstvu Lassie´s snout florbalistky ze Slepičího gangu. Také finále něžného pohlaví skončilo nerozhodně a rozhodnout musely nájezdy.

Letošní dobrušský turnaj ve florbale 3+1 byl z pohledu účasti rekordní. Do areálu městského stadionu V. Šperla se sjelo na sto šestnáct týmů (96 mužských a 20 ženských). Pondělní zápasy v základních skupinách určily nasazení do play off. Hráči vítězů skupin a druhých týmů si v úterý po náročném dni a noci (diskotéka) mohli přispat, protože si zajistili přímý postup do 1. kola vyřazovacích bojů.

Ostatní mužstva musela absolvovat ranní předkolo play off. V něm publikum například pobavily nekonečné samostatné nájezdy na hřišti č. 3 v podání hráčů týmů Legendy AFL a Mischmeister . Po remíze 4:4 se exekuteři překonávali v zahazování nájezdů. Devatenáctkrát za sebou byli úspěšnější brankáři. Rozhodla až 20. penalta. Po dlouhém čekání na postupový gól se až v desáté sérii trefil do sítě kanonýr Mischmeisteru a poslal svoje spoluhráče do prvního kola.

Se zužováním vyřazovacího pavouka úroveň předváděné hry rapidně stoupala. K vidění byl špičkový florbal 3+1 a fanoušci se výtečně bavili. Už v osmifinále došlo na reprízu loňského finále mužů. (J)elita ze střídačky v ní opět přehrála dvojnásobného finalistu dobrušského turnaje IC Warberg (6:2).

V samotném závěru pořadatele pozlobilo počasí. Kvůli dešti, po němž se povrch na šesti hřištích stal kluzkým, přestěhovala se utkání v zájmu bezpečnosti hráčů na dvě hrací plochy umístěné pod plátěnou střechou. Po obětavém vysoušení venkovního hřiště pořadateli se zdálo, že finále proběhne po otevřeným nebem. Bohužel přišla další přeháňka a vrchol třetího ročníku Open Air Cupu musel finišovat ve stísněných podmínkách pod střechou hangáru. Hrací plocha se operativně přesunula do středu haly, aby se do ní vešlo více natěšených fanoušků. Oba finálové duely nabídly špičkový florbal.

V závěrečném ženském souboji o putovní pohár obě družstva skórovala jen jednou. Na řadu přišly samostatné nájezdy. Po první sérii byly blíž k druhému triumfu na turnaji hráčky Lassie´s snout. Vedly 1:0. Po druhé sérii však bylo vyrovnáno 1:1. Dalším třem sériím vládly brankářky, které za svá záda nepustily ani jeden míček. V šesté sérii se po trefě exekutorky Slepičího gangu zdálo být rozhodnuto, jenže soupeřka obdivuhodně zachovala pevné nervy a znovu vyrovnala. Rozuzlení finálové zápletky přinesla až osmá série. Na gól „slepiček“ už obhajující „psí čumáček“ odpovědět nedokázal. Radost hráček od Svitav v černorůžových dresech propukla naplno!

Do mužského finále se zdánlivě hladce probojovala (J)elita ze střídačky. Ve čtvrtfinále přešla přes skvělé Jedi Knights (5:1) a v semifinále je nedokázaly zastavit ani Hmoždinky ve zdi (7:4). To florbalisté IBK Nepijem z Hradce Králové po čtvrtfinálové výhře nad Jaroměří (6:2) potřebovali štěstí v nájezdové koncovce remízového duelu o finále proti výborně hrajícímu Dizgrafixu (2:1 SN).

Závěrečný duel 3. ročníku Open Air Cup začal kvůli dešťovému zdržení až pět minut po 20. hodině. Kdo si na finále počkal, rozhodně nelitoval! Za úvodní větší aktivitu byl obhájce trofeje odměněn. Po necelých třech minutách šla (J)elita do vedení, které za dalších 50 vteřin navýšila na 2:0. Až poté se více dopředu začali tlačit také hráči IBK Nepijem. Dvě a půl minuty před koncem prvního poločasu snížili a v čase 1:40 před přestávkou srovnali krok – 2:2. Ve druhé půli skvělé představení pokračovalo. (J)elita se vzala zpět dvoubrankové vedení. Na 4:2 zvýšila v početní výhodě. Vyloučení faulujícího hráče IBK Nepijem potrestala bleskurychle během sedmi vteřin – 4:2! Necelých pět minut před koncem normální hrací doby „abstinenti“ vykřesali naděli (4:3). Když časomíra ukazovala do závěrečného hvizdu rozhodčího dvě minuty, odhodlali se k riskantní hře bez brankáře. (J)elita propásla jedinečnou šanci k rozhodnutí 1:30 před koncem, když míček letící přes celé hřiště jen o centimetry minul pravou tyč „abstinentů“. Za dalších 10 vteřin platilo otřepané pravidlo „nedáš – dostaneš“. Vyrovnáno na 4:4! Finálové drama dospělo do samostatných nájezdů. Ještě než začali, hráči obou celků sklidili zasloužený aplaus nadšených diváků.

(J)elita zahájila nájezdy nastřelenou tyčkou a neskóroval ani soupeř. Ve druhé sérii se trefili střelci obou týmů, zatímco ve třetí byli svorně neúspěšní. Rozhodla čtvrtá série. (J)elita síť za brankářem nerozvlnila, zato Ivo Teichmanovi z IBK Nepijem se to povedlo!!!

Open Air Cup Dobruška 2016 – závěrečné výsledky a ocenění

ŽENY
semifinále:
Lassie´s snout – IBK Klisny 5:4, Pesegere team – Slepičí gang 1:2.
Utkání o 3. místo: IBK Klisny - Pesegere team 4:10.
Finále: Lassie´s snout – Slepičí gang 1:2 SN.

MUŽI
čtvrtfinále:
Jaroměř – IBK Nepijem 2:6, Dizgrafix – Prdat Mrdel 4:3 SN, Pojď i hop – Hmoždinky ve zdi 2:5, Jedi Knights – (J)elita ze střídačky 1:5.
Semifinále: IBK Nepijem - Disgrafix 2:1 SN, Hmoždinky ve zdi - (J)elita ze střídačky 4:7.
Utkání o 3. místo: Dizgrafix - Hmoždinky ve zdi 1:3.
Finále: IBK Nepijem - (J)elita ze střídačky 5:4 SN.

Individuální ceny
Nejlepší brankářka: Kateřina Nováková (Slepičí gang)
Nejlepší brankář: Daniel Körber ((J)elita ze střídačky)
Nejlepší střelkyně: Markéta Kosová (IBK Klisny) 22 gólů
Nejlepší střelec: Pavel Zbořil (Betálna trefa) 27 branek

Cena fair play
Hmoždinky ve zdi

(six)

1754+
5890
587/587